Akıllı ev sisteminizin güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

Akıllı ev sisteminizin güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

Akıllı ev sistemleri gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaya devam ediyor ve bu da akıllara gizlilik ve güvenlikler ilgili soru işaretleri getiriyor. Akıllı ev aletleri günlük hayattaki işleri daha kolay hale getirmesine rağmen, bu cihazların internete bağlanması güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Internet of Things(IoT) yani Nesnelerin İnterneti güvenlik zaafiyetleri konusunda birçok haberle de karşımıza sıklıkla çıkıyor. Bu güvenlik zaafiyetlerine yer vermemek önlemek için neler yapabilirsiniz bunlara göz atalım.

4 Adımda internete bağlı cihazlarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Evinizde bulunan ve internete bağlı olan tüm cihazların güvenliğini sağlamak gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Akıllı evinizi daha güvenli hale getirmek için aşağıdaki 4 adımı tüm cihazlarınıza uygulayabilirsiniz .

1.        İnternete bağlı olan tüm akıllı cihazların üzerinde gelen kullanıcı adı ve şifresini değiştirdiğinizden emin olun.

2.       Tahmin edilmesi zor, uzun ve karmaşık şifreleri tercih edin.

3.        Herkesin bağlanabildiği ortak Wi-Fileri kullanarak evinizde bulunan akıllı cihazlara bağlanmayın. Bu Wi-Filer korunmasız olabilecekleri için hackerlerin evinize kolayca sızmasını sağlayabilir. 

4.        Cihazlarınızın versiyonlarının güncel olduğundan emin olun. Güvenlik açıklarından ve diğer online tehditlerden korunmak için cihazlarınızın kullandıkları versiyonları kontrol edin ve güncel olanları kullanın.

Bu adımlar akıllı evinizin güvende olmasına yardımcı olurken, her zaman yeterli olmayabilir. Hackerler evinizde bulunan basit bir akıllı priz veya akıllı saat vasıtasıyla bile kameralarınız, bilgisayar, cep telefonu gibi tüm önemli cihazlarınıza sızabilirler. Bu noktada kullandığınız ürünlerin güvenli ve kaliteli olanlarını seçmenizde fayda var.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Daha fazla desteğe mi ihtiyacınız var?
Formu doldurun, sizi arayalım.