ALARM 101 : Alarm sistemi nasıl kullanılır?

Alarm sistemi olan birçok evsahibi sistemlerinde bir hata olduğunda ne yapacağını bilemezler. Ayrıca bu kişilerin çoğu alarm geldiğinde ne olacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabiliyor. Öte yandan yanlış alarm gelmesi ve sistemin hata vermesi durumunda da yanlış bilinen birçok nokta var. Bu yazı ile bilinmeyen ve yanlış bilinen noktalara değineceğiz.

       1 - Alarm sisteminiz devredeyken;

Alarmınızın çalması için sisteminizde bulunan dedektörlerden birinin tetiklenmesi ve sinyal göndermesi gerekmektedir. Bu genelde sistem kuruluyken kapı açıldığında ya da hareket dedektörleri bir hareket algıladığında gerçekleşir ve sensör sisteminizde bulunan alarm panelinde sinyal gönderir.

       2 - Siren çalıyor ve Gözlem İstasyonu sizi arıyor.

Dedektörlerden herhangi biri tetiklendiği anda sireniniz çalmaya başlayacak ve evin içinde çok yüksek bir ses oluşturacaktır. Bu sırada Gözlem İstasyonu vermiş olduğunuz kullanıcı listesine göre sizinle iletişime geçmeye çalışacaktır. Bu, alarmın yanlışlıkla çalıp çalmadığını teyit etmek içindir. Gelen telefonu açtığınızda operatör sizi teyit etmek amaçlı parolanızı isteyecektir. Alarmın gerçek olması durumunda evinize ya da iş yerinize en kısa sürede polis yönlendirmesi yapılacaktır. 

       3 - Eğer alarm yanlışlıkla çalmışsa...

Gelen yanlış alarmlar gelişen teknoloji ile zaman içinde azalsa da istisnai durumlar olabiliyor. Peki alarm sisteminizi yanlışla kurarsanız ne olacak? Böyle bir durumda panik yapmanıza hiç gerek yok. Basit bir şekilde şifre girerek alarm sisteminizi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sırada Gözlem İstasyonu bunun gerçek bir alarm olduğunu düşünerek sizi arayacaktır. Yapmanız gereken sizi arayan operatöre parolanızı söyleyip bunun bir kaza olduğunu açıklamaktır. Bu durumda evinize polis yönlendirmesi yapılmayacaktır.

Eğer alarm sisteminizin anlık durumundan emin değilseniz bizi arayarak test edebilir ya da kendiniz de sistemi test edebilirsiniz. Bu sayede sisteminizde oluşabilecek hatalara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Daha fazla desteğe mi ihtiyacınız var?
Formu doldurun, sizi arayalım.