Ev Yangın Alarmları | MGS

Ev Yangın Alarmları

Ev Yangın Alarmları
Ev yangınlarının çoğu, çok basit adımlar atılarak önlenebilir.
Evimizdeki Gizli Yangın Tehlikelerine Dikkat!
Günlük rutinimizle ailemizi ve evimizi riske atıyor olabiliriz.
 Sahip olduğumuz mevcut gündelik nesneleri kullanım alışkanlıklarımızla farkında olmadan açık bir tehdit oluşturuyor olabiliriz. Bunun sonucunda ev yangınlarına sebep olabiliriz.
 Evlerimizde kaçınılması gereken yaygın tehlikelerinin üzerinden başlıklar halinde geçerek bilgilerimizi tazeleyelim ve “yangın güvenliğimizi” akılda tutalım.
1. Mutfak yangınları nasıl önlenir?
Yemek pişirmek (esas olarak gözetimsiz pişirme), ev yangınlarının açık ara önde gelen nedenidir. Yemek pişirirken bazı basit kurallara uyarak yangın güvenliğini bir öncelik haline getirmeniz gerekir.
 Uykuluysanız veya herhangi bir etki altındaysanız, set üstü ocak veya fırın kullanmamak akıllıca bir karardır. Izgara yaparken veya kaynatırken yiyecekleri asla gözetimsiz bırakmayın.
 Bir fırın kullanıyorsanız, yiyecekleri düzenli olarak kontrol etmeye devam edin ve iki zamanlayıcı ayarlayın. Bir zamanlayıcı ayarlamak için akıllı telefonunuzu ve zaman ayarlamak için kullandığınız diğer mutfak cihazınızı kullanın. Bu şekilde, odadan çıkmanız gerekse bile, ne kadar zaman geçtiğinin her zaman farkında olursunuz.
 Küçük bir alev 30 saniyeden daha kısa sürede yangına dönüşebilir, bu nedenle mutfaktan uzaklaşmanız gerekiyorsa, bunu yapmadan önce ocağı kapatın.
 Cihazlarınızı kullanmadığınızda, çocukların veya evcil hayvanların cihazı yanlışlıkla açmaması için düğmeleri kapatın. Peçeteler, kağıt havlular, kağıt tabaklar ve hatta bulaşık havluları dahil tüm yanıcı nesneleri cihazlardan uzak tutun.
Ekmek Kızartma Makinesi Bakımı
Ekmek kızartma makinesinde her ekmek veya simit kızarttığınızda, cihazın altına kırıntı saçılır. Bir sonraki kızartma döngüsü sırasında aynı kırıntılar ısınabilir ve alev alabilir. Ekmek kızartma makinenizde çıkarılabilir bir kırıntı tepsisi varsa, makinenizi düzenli olarak fişten çekin ve soğutun, tepsiyi çıkarın ve boşaltın, kırıntı oluşumunu önlemek için ılık sabunlu suyla yıkayın. Ünitede kırıntı tepsisi yoksa, fişini çekin ve kırıntıların çoğundan kurtulmak için hafifçe devirip sallayın.
Davlumbaz Bakımı
Fırınlar ve ocaklar mutfak yangınlarının en yaygın kaynakları olsa da, davlumbazlar da potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Zamanla, havalandırma davlumbaz filtresinde biriken yağlar, ocak üzerine damlayabilir ve muhtemelen bir yangına sebep olabilir. Oradan alevler kolayca dolaplarınıza ulaşabilir ve siz farkına bile varmadan mutfağınız alevler içinde yanabilir. Mutfağınızı zarar görmemesi için davlumbazınızı düzenli olarak temizleyin ve bakımını yapın.
2. Isıtıcılardan kaynaklanan elektrik yangınları nasıl önlenir?
Elektrikli ısıtma araçları ev yangınlarının en önemli nedenlerinden biridir.
 Elektrikli ısıtıcılarınızı depodan çıkardığınızda ya da satın aldığınızda ilk kullanımdan önce, ısıtma ünitenizi iyice temizlediğinizden ve tüm tozu çıkardığınızdan emin olun. Toz alev alabilir veya küçük kıvılcımların diğer nesneleri tutuşturmasına neden olabilir.
 Pişirme alanları gibi, tüm yanıcı nesneleri ısıtma cihazlarından en az bir metre uzak tutun. Buna kağıtlar, giysiler, perdeler, battaniyeler, yastıklar ve hatta plastik nesneler dahil. Dikkat edin; plastik bile yanıcı olabilir.
 Portatif ısıtıcılarınızı gözetimsiz bırakmayın, odadan ayrıldığınızda ısıtıcınızı kapattığınızdan emin olun. Portatif ısıtıcıyı asla halı veya kilim üzerinde kullanmayın. Halı son derece yanıcıdır.
 Çocuklar ve evcil hayvanlar da dahil olmak üzere tüm bireylerin ısıtıcıdan en az bir metre uzakta durması ve ısıtıcı çalışırken sigara içilmemesi için bir kural oluşturun.
 Isıtıcınızın devrilmesi durumunda otomatik olarak kapanan güvenlik özelliğine sahip olduğundan emin olun.
Elektrikli Battaniyelerin Yanlış Kullanımı
Sıcak ve rahat bir elektrikli battaniye, kışın soğuğunda hoş bir rahatlıktır. Ancak yanlış kullanıldığında potansiyel bir yangın tehlikesi de oluşturur. Evcil hayvanların üstünde yatmasına asla izin vermeyin ve aşırı ısı birikmesi yangına yol açabileceğinden elektrikli battaniyenin üzerine fazladan örtüler koymayın. Elektrikli battaniyenizi en düşük ayarda tutun, asla kablolarını bükmeyin ve sabahları mutlaka kapatın.
3. Beyaz eşya ve elektronik aygıtlardan kaynaklanan elektrik yangınları nasıl önlenir?
Öncelikle evden çıkarken çalışır durumda cihaz bırakmamak ilk dikkat etmemiz gerekenlerin başında gelmektedir.
 Ev yangınlarında çamaşır kurutma makinelerinden kaynaklı olanlara sıkça rastlanmaktadır. Bunun nedenide kurutucu temizliğinin ihmal edilmesidir.Filtrede, tambur çevresinde ve havalandırma deliklerinde biriken tüyler-havlar kurutucunun sıcaklığından alev alabilir. Filtrenin düzenli olarak temizlenmesi, yılda en az bir kez kurutma hortumunun tıkanıklıklara karşı kontrol edilmesi gerekir.
 Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, ne kadar ısınabileceğini bilirsiniz. Bilgisayarınızı yatağınızın, kanepenizin, kiliminizin veya başka bir yumuşak, yanıcı yüzeyin üzerinde bıraktığınızda, soğutma deliklerinden hava akışını kısıtlama riskiyle karşı karşıya kalırsınız, bu da dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasına ve muhtemelen alev almasına neden olabilir. Yangınları önlemek için dizüstü bilgisayarınızı bunun yerine masa üzerinde tutun.
 Tüm elektrikli cihazları, aynı alana yerleştirmek için uzatma kabloları veya çoklu prizler kullanmak yerine doğrudan bir duvar prizi tercih edilmelidir.
Bir çıkışta aynı anda birden fazla ısı üreten cihaz, kabloları aşırı yükleme riskiyle karşı karşıya bırakır ve sizi elektrik yangını riskine sokar.
 Elektronik aksamların, elektrik prizlerinin ve hatta yerden ısıtıcıların içinde ve çevresinde biriken toz yangın tehlikesi oluşturabilir. Özellikle elektronik aksamınızın arkasını düzenli olarak süpürerek, ısı kaynaklarına uzun süre maruz kalması nedeniyle toz parçacıklarının alev alma olasılığını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
4. Aydınlatma ekipmanları, elektrik kablolarından kaynaklanan yangınlar ve nasıl önlenir?
Yanlış Watt Seçimi
 Bir lamba veya aydınlatma armatürü için çok yüksek watt değerine sahip bir ampul takmak, elektrik yangınlarının önde gelen nedenlerinden biridir. Her zaman aydınlatma armatürünün maksimum watt değerini kontrol edin ve asla önerilen derecelendirmeyi aşmayın.
Uzatma Kabloları
Evlerimizde ek priz ihtiyaçlarımız için sık sık kullanımına başvurduğumuz uzatma kabloları, kalıcı bir çözüm değildir. Elektrik prizi eksikliğine geçici bir yanıttır. Bağlantı kabloları aşırı yüklenir, bu da yangınla sonuçlanabilecek bir kısa devreye neden olabilir ve bir yangını ateşleyebilir. Ek priz ihtiyacı konusunda mutlaka kalifiye bir elektrikçiden hizmet alınmalıdır.
 Anahtarlı uzatma kablolarının yerleşik aşırı gerilim korumasına sahip olduğunu varsaymamanızı öneririz. Konunun uzmanları genel olarak, anahtarlı uzatma kablolarının güç akışını düzenlemek veya dalgalanmaları engellemek için tasarlanmadığını dile getirmekteler.
Hasarlı veya yıpranmış fiş ya da kablolar
Elektrik prizlerinden birinde fiş takılı kalmıyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla prizdeki metal temas noktalarının bozulmuş olması ve artık güvenli bir bağlantıya izin vermemesidir. Kalitesiz priz kullanmaya devam ederseniz, kaçırılan bağlantı bir kıvılcım ateşleyebilir ve akım hava boşluklarından geçerken evde yangına neden olabilir. Cihazlasınızı fişe takarken içiniz rahat olsun diye, risk altındaki prizi hemen değiştirmesi için bir elektrikçi çağırın.
 Herhangi hasarlı, şüpheli bir kablo mutlaka değiştirilmelidir. Hasarlı veya şüpheli kabloların kullanılması elektrik çarpmasına neden olabileceği gibi kablolardan gelen ısı yanabilecek herhangi bir şeyle temas ederse yangın riskinizi artırabilir,
5. Aile üyeleri ile olası yangınlar için alınabilecek önlemler
Yangın güvenliği planı, yangınlardan kurtulmak için çok önemlidir. Bir yangın sırasında sadece korku alevlenmekle kalmaz, aynı zamanda panik hali de yaşanabilir, bu da nefesinizi kısıtlayabilir ve sizi kaçmak için yanlış yerlere yönlendirebilir. Bir plan doğrultusunda hareket etmek burada önem kazanmaktadır.
 Okul çağındaki çocuklarınıza yangın güvenliği ve önleme konusunda eğitim sağlayın. Yangın sırasında en yakın çıkışa sürünerek yaklaşması ve yanan bir binaya asla geri dönmemesi gerektiği gibi temel bilgileri edinmesinde yarar olacaktır.
 Mobilyalarınızı sürekli olarak bir ısı kaynağına (odun sobası, şömine vb.) maruz kalmayacak şekilde düzenlemeye dikkat edin.
 Yanan bir mumu gözetimsiz bırakmayın. Bir hava akımı mum alevinin sıçramasına ve yakındaki yanıcı maddeleri tutuşturmasına neden olabilir.Yanan mumları daima evcil hayvanların, çocukların veya perdeler gibi yanıcı maddelerin erişemeyeceği bir yerde tutun.
 İç mekanlarda dikkatsiz sigara içme uygulamaları azımsanmayacak kadar sıktır. Yanlış söndürülmüş bir sigaranın közleri, gazeteler veya yakındaki diğer yanıcı maddelerle etkileşime girebilir ve yangına neden olabilir. Yatakta sigara içerken, özellikle sigara içen kişi yanlışlıkla nefesini verirken uyukluyorsa, yakındaki yatağın alev almasına neden olabilir. Yangın olasılığından kaçınmak için, sadece dışarıda sigara içirin ve sigara küllerini ve izmaritlerini çöpe atmadan önce üzerlerine su döktüğünüzden emin olun.
 Yangın riskini yönetmek için söz konusu yangınlara sebep olabilecek unsurlar konusunda bilinçlenmek ve bireysel olarak alabileceğimiz tedbirlerin yanı sıra öncelikle Ev Yangın Alarm Sistemlerine sahip olmak büyük bir avantaja sahip olmak demektir.
Evinizi yangın tehlikesinin yıkıcı etkilerinden MGS Yangın Alarm sistemleriyle koruyabilirsiniz.
 Evinizin güvenlik ihtiyaçlarına göre sizin için tasarladığımız yangın alarm sistemleri ile evinizi ve sevdiklerinizi olası yangın tehlikesine karşı kısa sürede harekete geçen algılama sistemleri ile tehlikelerden uzak tutun.
MGS Yangın Alarm Sistemleri
Evinizi yangın tehlikesinden koruyan, estetik görünüme sahip bir yangın alarm sistemine sahip olmak isterseniz Craft Kablosuz Duman Dedektörü ilginizi çekebilir. Bu ev duman dedektörü, evinizde karşılaşabileceğiniz her türlü yangın tehlikesine karşı sizi güçlü bir şekilde uyarıyor, tasarımıyla dikkat çekiyor, kurulum ve kullanım kolaylığı sebebiyle tercih ediliyor. Tehlike halinde Merkezi Gözlem İstasyonu, bilgilendirme ve gerekli yönlendirmeleri yapma konusunda size 7/24 destek veriyor.
Her Bütçeye Yönelik Uygun Fiyatlar
 Gelişen teknoloji ve güvenlik sektörüyle birlikte her bütçeye yönelik uygun fiyatlar bulmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay.
 Evinizi yangınlardan korumak için belli bir bütçe ayırıp siz de en uygun ürünü araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu adımla, evinizin güvenliğinin yanı sıra değerini de artıracağınızı aklınızdan çıkarmayın. MGS ile ayırdığınız bütçenin karşılığını alabilir, evinizi uzun yıllar boyunca beklenmedik tehlikelere karşı, üstelik düşük maliyetlerle koruyabilirsiniz.
whatsapp