Evinizi Su Baskını Tehlikesine Karşı Koruyun | MGS

Evinizi Su Baskını Tehlikesine Karşı Koruyun

Evinizi Su Baskını Tehlikesine Karşı Koruyun
Evinizi Su Baskını Tehlikesine Karşı Koruyun
Su baskını evinizde yaşayabileceğiniz en can sıkıcı sorunlardan biri. Çoğu su baskını vakası can kaybıyla sonuçlanmasa da büyük maddi kayıplara neden olabiliyor. Ancak doğal afetler haricinde evinizde ya da işyerinizde oluşabilecek su baskınlarını basit önlemlerle engellemeniz mümkün. Bu yazımızda yaşayabileceğiniz su baskınlarını engellemek için alabileceğiniz kolay önlemleri derledik.
Bulunduğunuz Bölgedeki Su Baskını Riskini Değerlendirin
Doğal afetler nedeniyle yaşayabileceğiniz su baskınları büyük maddi kayıplara, hatta can kayıplarına neden olabilir. Bu kayıpları önlemek için evinizin ya da işyerinizin bulunduğu bölgedeki su baskını riskini bilmeniz ve önlemlerinizi bu risk seviyesine göre almanız gerekir.
Özellikle yoğun yağış alan su havzalarındaki ev ve işyerlerinde doğal felaketler nedeniyle oluşabilecek su baskınları yaşanabilir. Bölgenizdeki belediye ve su işleri gibi yerel kuruluşlarla iletişime geçerek bulunduğunuz bölgenin su baskını riskini öğrenebilir ve önlemlerinizi bu riske göre alabilirsiniz.
Binanızın Yapısal Özelliklerini Gözden Geçirin
Bulunduğunuz binanın girişlerinin zemin seviyesinde olması su baskını riskini artırır. Bu girişleri zemin döşemeleri ve duvarlarla yükselterek su baskını riskini azaltabilirsiniz.
Binanızın giriş bölümlerinde su geçirmez kaplamalar kullanmak da su baskını riskini azaltacaktır.
Su Tesisatınızı Kontrol Edin
Su tesisatı arızaları su baskınlarının oluşmasında en sık rastlanan nedenlerden. Patlayan bir boru ya da sızıntı yapan gider su baskınlarına neden olabilir. Büyük maddi hasara neden olabilecek böyle durumlardan korunmak için binanızın su tesisatındaki kritik noktaları düzenli bir şekilde kontrol edin.
Evinizin ya da işyerinizin su tesisatı üstündeki vanaların sayısını artırmak da su baskınlarını önleme konusunda size yardımcı olabilir.
Elektrik Tesisatınızı Yükseltin
Su baskını nedeniyle yaşanacak elektrik arızaları büyük felaketlere yol açabilir. Böyle bir durumda elektrik çarpması ve yangın riskleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Su baskını sonrası elektrik tesisatınızda yaşanabilecek sorunları engellemek için elektrik tesisatınızı mümkün olduğu kadar yüksekten geçirin. Özellikle şalterler ve prizler gibi elektriğe direkt olarak ulaşılan bölümleri mümkün olduğunca yerden yüksek bir konumda kullanmaya özen gösterin.
Elektrikle Çalışan Cihazlarınızı Yükseltin
Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutma makinesi gibi yüksek elektrik tüketimi olan cihazlar bulundukları alan bakımından su baskınlarından etkilenecek ilk cihazlar olacaktır. Bu cihazları bir platform aracılığıyla yükselterek su baskınlarından koruyabilirsiniz.
Temizliğe Önem Gösterin
Evinizdeki ya da işyerinizdeki su giderlerinin tıkanması su baskınlarına neden olabilir. Bu riski azaltmak için tıkanan gider ve olukları zaman kaybetmeden temizleyin. Özellikle sonbahar mevsiminde düşen kuru yapraklar nedeniyle yağmur oluklarının kapanmasına izin vermeyin.
Su Baskını Alarm Sistemine Sahip Olun
Eviniz ya da işyerinizdeki su baskınlarını önlemek için alabileceğiniz en iyi önlem bir su baskını alarm sistemi edinmek. Böyle bir sistem sayesinde su sızıntılarını büyük bir su baskınına dönmeden tespit ederek önlemlerinizi alabilirsiniz.
MGS olarak evler için sunduğumuz su baskını alarm sistemi çözümleri ve iş yerleri için sunduğumuz su baskını alarm sistemi çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Su Baskını Sırasında Neler Yapmalısınız?
Tüm önlemlere rağmen su baskınlarını engelleyemediğiniz durumlar olabilir. Bu durumlarda öncelikle binanızda bir elektrik sorunu olmadığından emin olun. Eğer sorun olduğunu düşünüyorsanız elektrik hattınızı kapatın. Sonrasında su vanalarınızı kapatın.
Su akışını engelledikten sonra değerli eşyalarınızı evinizin ya da işyerinizin kuru bir bölümüne taşıyın. Sonrasında da suyun boşalacağı oluk ve giderlerin açık olduğuna emin olun. Suyu tamamen boşalttıktan sonra eğer yağmur yağmıyorsa camları açıp bulunduğunuz ortamı havalandırın.
whatsapp