Güvenlik Tarihine Yolculuk | MGS

Güvenlik Tarihine Yolculuk

Güvenlik Tarihine Yolculuk
Hırsız alarmlarının nasıl doğduğunu ve geliştiğini hiç merak ettiniz mi? Araştırmalarımız sonucunda birçok kişinin düşündüğünden çok daha uzun zamandır hayatımızda olduklarını söyleyebiliriz; güvenlik sistemleri yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip… 

Aslında, mekanik hırsız alarmları oluşturulmadan çok önce, ev koruyucusu rolünü yerine getirmek için belirli hayvanlar kullanılırmış. MÖ 386 yıllarında Romalılar davetsiz bir misafir söz konusu olduğunda kendilerini tehlikeye karşı korumak adına kazların köpeklerden daha iyi bekçilik yaptığına karar vermişler ve tehlike karşısında kendilerini uyarmaları için kazları kullanmışlar. Kazlar, gürültülü ve çatışmacıdırlar.  

Bu dönemden yaklaşık 2000 yıl sonra ilk insan yapımı alarm icat edilir. 1700’lerin başlarında Tildsley adlı mucidin bir dizi kapı zilini kapı kilidine bağlayarak izinsiz girişlere karşı ürettiği mekanizmanın kapı alarmlarının öncüsü olduğu biliniyor.  

Yaklaşık 150 yıl sonrasında Boston mucidi Augustus Russell Pope tarafından dünyanın ilk elektromanyetik alarm sisteminin patenti alınmıştır. Boston Sommerville’den bir mucit olan Pope’un tasarımı basit ve etkiliydi. Bir davetsiz misafir, bir kapı veya pencere açar açmaz yakalanırdı. Yay, mıknatıs, pirinç bir zil ile tasarlanan alarm sistemi oluşan titreşimlerle çalışıyordu. Yay sahibi tarafından durdurulmadığı sürece elektrik akımı devam ediyordu. 

Hırsız alarmıyla en çok ilişkilendirilen isim Edwin Holmes olmuştur. Zeki bir iş adamı olan Holmes,1857’de Pope’un icadının haklarını satın alır ve ilk güvenlik ve alarm sistemleri şirketi kurulur. Hırsız alarm şirketini New York’a taşır ve 1866 yılında binden fazla cihaz satar.  

O günden günümüze sistemler belli dönemlerde geliştirilir, kablosuz bağlanılabilen ve ev sahibine alarmların cep telefonu ile bildirilebildiği noktaya ulaşırız.  

MGS, 1988 yılından bu yana güvenlik sistemleri üretiyor, birbirinden önemli ürünleri farklı ihtiyaçlara hizmet edecek şekilde sizin için tasarlıyor. Şirket olarak güvenlik teknolojisi alanında dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyor, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde dünya standartlarında hizmet vermeye özen gösteriyoruz. 
whatsapp