İş Yeri İçin Kamera Sistemi Seçimi Nasıl Yapılır? | MGS

İşyeriniz İçin Kamera Sistemleri Arasında Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İşyeriniz İçin Kamera Sistemleri Arasında Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
İşyeriniz İçin Kamera Sistemleri Arasında Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Hem sizin hem de çalışanlarınızın ekmek teknesi olan iş yerinizi tehlikelere karşı korumanız gerektiğini söylememize bile gerek yok. Her yıl binlercesi yaşanan hırsızlık vakalarından kendinizi korumak için iyi bir güvenlik sistemi edinmelisiniz. Güvenlik sisteminizin ilk savunma hattının da kamera sistemleri olduğunu unutmamalısınız.
Gelişen teknoloji ve fiyatların daha ulaşılabilir seviyelere gelmesiyle birlikte piyasada tercih edebileceğiniz birçok kamera sistemi bulunuyor. Seçeneklerin bu kadar fazla olması ilk başta sizin için kafa karıştırıcı olabilir. Her iş yerinin de kendine özgü güvenlik ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerek. Bu yüzden iş yeriniz için en doğru tercihi yapabilmenizi sağlayacak bir rehber hazırladık.
Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?
Rehberimize ilk olarak güvenlik kamera sistemlerini tanımlayarak başlayalım.
Günlük hayatımızda kullandığımız kameralar dahili hafızaya sahip kameralardan oluşuyor. Cep telefonu kameralarımız bu tanımlamaya çok iyi bir örnek. Ancak profesyonel güvenlik kamera sistemleri, günlük hayatta kullandığımız kameralardan daha karmaşık bir yapıya sahipler. Bu kamera sistemleri; kameralar, kayıt cihazları, iletişim cihazları ve sistemin özelliklerine bağlı olarak bağlantı kablolarından oluşmakta.
Güvenlik kameralarını diğer kameralardan ayıran en önemli özellik ise kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip olmaları. Genellikle dış etkenlere daha dayanıklı olan bu kameraların bir bölümünde hareket algılama ve gece görüşü gibi özellikler bulunmakta.
Güvenlik Kamera Sistemi Bileşenleri
İşletmenizde küçük bir işletmede kullanılacak tek bir güvenlik kamerasına sahip bir sistem kullanabileceğiniz gibi, aksiyon filmlerinde bolca kullanılan onlarca kameraya sahip karmaşık kamera sistemleri de tercih edebilirsiniz. Nasıl bir sistem kullanacağınız işletmenizin alanına, taşıdığı risklere ve sizin kişisel tercihlerinize bağlı.
Kullandığınız kamera sistemi ne olursa olsun, aşağıdaki temel bileşenlere ihtiyacınız var:
  • Kamera
  • Kayıt cihazı
  • Güç kaynağı
  • İletişim sistemi
Şimdi gelin bu bileşenlere daha yakından bakalım.
Güvenlik Kamerası
Şüphesiz ki kullanacağınız kameralar, güvenlik kamera sistemleri içindeki en kritik bileşen. Kamera sisteminizin genel performansı, kullanacağınız kameraların teknik özellikleriyle sınırlı olacaktır.
Öncelikle güvenlik kameraları iç mekân ve dış mekân kameraları olarak ikiye ayrılır. Dış mekân kameraları ekstrem hava sıcaklıkları, yağmur ve kar gibi dış etmenlere iç mekân kameralarına göre daha dayanıklıdır.
Sonrasında kameralar analog ve dijital olarak da ikiye ayrılır. Dijital güvenlik kamera sistemleri daha modern kamera sistemleridir. Bu kameraların internete direkt olarak bağlanabilenleri de vardır. Ancak bu kamera sistemlerini kullanmak için kayıt ünitesinin de dijital kaydı desteklemesi gerekir. Bu kameralara IP kamera adı da verilir.
Kamera bağlantıları kabloyla ya da kablosuz olarak yapılabilir. Kablolu kameralar genellikle daha iyi bir görüntü kalitesi ve pil ömrü sunarlar. Ancak kablosuz kameraların daha fazla avantajı vardır.
Kablosuz kameraların kurulumu kablolu sistemlere göre çok daha kolaydır. Diğer bir yandan kablolu kameraların kabloları kesilebildiğinden, kablosuz güvenlik kamera sistemleri çok daha güvenilirdir.
Tüm bunların haricinde tercih edeceğiniz kameraların farklı görüntüleme mesafeleri ve açıları vardır. Aynı şekilde bazı kameraların gece görüşü ve hareket sensörü gibi özellikleri de bulunur. Kamera sistemleri arasında tercih yaparken bu özellikleri de değerlendirmeniz gerekir.
Kayıt Cihazı
Kameralardan sonra kamera sisteminizdeki en kritik bileşen kayıt cihazlarıdır. Kayıt cihazlarının bir bölümü dijital, bir bölümü analog, bir bölümü de hem dijital hem de analog kayıt yapabilirler.
Her kayıt cihazının belirli bir kapasitesi vardır. Cihaza bağlanabilecek maksimum kamera sayısı, video kayıtların maksimum çözünürlüğü ve cihazın kayıt kapasitesi bellidir. Kuracağınız kamera sisteminin özelliklerine göre bir kayıt cihazı seçmelisiniz.
Güç Kaynağı
Güç kaynağı kamera sisteminizin elektrik alacağı kaynaktır. Kamera sisteminizdeki bazı bileşenler kendi bataryalarıyla bir süre elektrik almadan çalışabilir. Ancak tüm sisteminizi kesintisiz bir güç kaynağına bağlamak akıllıca olacaktır.
İletişim Sistemi
Güvenlik kamera sistemleri güç ve veri akışı için kablolara ihtiyaç duyarlar. Kamera sisteminin ihtiyaçlarına göre farklı kablolar kullanmak gerekebilir.
whatsapp