İş Yerinizi Nasıl Daha Güvenli Hale Getirirsiniz? | MGS

İş Yerinizi Nasıl Daha Güvenli Hale Getirirsiniz?

İş Yerinizi Nasıl Daha Güvenli Hale Getirirsiniz?
İş Yerinizi Nasıl Daha Güvenli Hale Getirirsiniz?
İş yerleri mesken alanlara göre daha az kontrollü alanlar olduğu için daha büyük riskler taşırlar. Bu yüzden iş yerlerinde daha sıkı güvenlik önlemleri almak can ve mal kaybı yaşamamak için oldukça önemlidir. Zamanında alınmayan güvenlik önlemlerinin iş yerinin prestij kaybetmesine de neden olabilir. İş yeri, yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle kanunlar önünde zor duruma düşebilir; iş ortaklarıyla yaptığı anlaşmaları yerine getiremeyebilir. Ancak basit önlemlerle geliştirilecek güvenlik sistemleri iş yerlerini kolay bir şekilde güvenli bir hale getirebilir.
Yasal Zorunluluklara Uyun
Her iş yeri için güvenlik konusunda kanunlarla belirlenmiş bazı yasal zorunluluklar bulunmakta. Bir iş yeri yöneticisi olarak iş yerinizdeki güvenlik önemlerinin yasalara uygun olduğundan emin olun. Bu sayede iş yerinizde oluşabilecek güvenlik sorunlarının önüne geçebilir ve olası cezalardan işletmenizi koruyabilirsiniz.
Personelinizi Eğitin
İş yerlerinde yaşanan güvenlik sorunlarının büyük bir bölümü insan hatalarından kaynaklanır. Çalışan kaynaklı güvenlik sorunlarını minimum düzeye indirmek için çalışanlarınızı düzenli bir şekilde eğitin. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız, bu konuda bir güvenlik uzmanından destek alın.
Bir Acil Durum Planı Oluşturun
Yangın ya da hırsızlık gibi bir acil durumda yapılması gerekenleri bir plan haline getirip tüm personelinizin bu planı anlamasını sağlayın. Bu planı herkes tarafından kolaylıkla anlaşılacak bir doküman haline getirip iş yerinizin görünür yerlerine asın.
İşyerinize Güvenlik Ekipmanları ve Uyarı İşaretleri Yerleştirin
İş yerlerindeki güvenlik sistemleri alarmlar, güvenlik kameraları ve dedektörler gibi donanımlardan oluşur. Bu sistemlerin yanında yangın söndürme tüpleri gibi güvenlik donanımlarınızın iyi durumda olduğundan emin olun. İş yerinize yerleştireceğiniz güvenlik uyarı tabelalarıyla iş yeri güvenliğinizi artırın.
Makine ve Cihazlarınızın Bakımını Aksatmayın
Özellikle üretim alanında çalışan şirketlerin makine bakımlarını zamanında yaptırmaları iş güvenliği açısından oldukça önemli. Düzgün çalışmayan bir makine işçi güvenliğini tehdit ettiği gibi yangın gibi tehlikelere de neden olabilir.
Denetleme Yapın
Bazı iş yerleri kanunlar çerçevesinde otoriteler tarafından denetlenir. Ancak daha etkili güvenlik sistemleri için etkin bir iç denetim mekanizması şarttır. Bu yüzden iş yerinizi düzenli bir şekilde denetleyin. Güvenlik standartlarınızı başarılı bir şekilde uygulayan personelinizi ödüllendirmek, tüm personelinizi teşvik edecek bir uygulama olabilir.
Çalışanlarınızın Durumunu Kontrol Edin
İş yerinizde çalışanlarınızdan kaynaklı güvenlik sorunlarını minimum düzeye indirmek için çalışanlarınızın fiziksel durumunun daima iyi olduğundan emin olun. Bunun için çalışanlarınızın yeteri kadar mola yapmasını ve olması gerekenden uzun saatler çalışmamasını sağlayın.
Çalışanlarınızdan Yardım Alın
Çalışanlarınızın iş yerinizdeki güvenlik süreçlerini sahiplenmeleri oldukça önemli. Çalışanlarınızı bu sürecin karar verme mekanizmasının bir parçası haline getirerek süreci daha fazla sahiplenmelerini sağlayabilirsiniz. Diğer bir yandan onların uzmanlıklarını ve tecrübelerini kullanarak iş yerinizdeki güvenliği artırabilirsiniz.
İş Yeri Tasarımınızı Daha Güvenli Hale Getirin
İş yerinizin tasarımına yapacağınız küçük müdahaleler iş yerinizin çok daha güvenli hale gelmesini sağlayabilir.
İş yerinizdeki risk altındaki bölgelerin yeteri kadar aydınlatıldığından emin olun. Yanıcı ve parlayıcı maddeleri güvenli bir ortamda depolayın. Kaygan olan zeminlere uyarı işaretleri yerleştirtin. İlk yardım setlerinin ulaşılabilir noktalarda olmasını sağlayın. İş yerinizin genel temizliğine özen gösterin.
İş Yerinizin İhtiyaçlarına Uygun Bir Güvenlik Sistemi Tasarlayın
İş yerinizi daha güvenli hale getirmek için teknolojinin size sunduğu olanaklardan yararlanın. Hırsızlık, yangın ve su baskını gibi tehlikeleri iş yerinizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş iş yeri güvenlik sistemleri ile engelleyin.
İşinizi, çalışanlarınızı ve müşterilerinizi olası tehlikelere karşı koruyacak bir güvenlik sistemini MGS uzmanlığıyla tasarlayabileceğinizi unutmayın. Zaman kaybetmeden bize ulaşın ve uzmanlarımızın rehberliğinde güvenlik sisteminizi oluşturun.
whatsapp