Neden Bir Yangın Alarm Sistemi Sahibi Olmalısınız? | MGS

Neden Bir Yangın Alarm Sistemi Sahibi Olmalısınız?

Neden Bir Yangın Alarm Sistemi Sahibi Olmalısınız?
Neden Bir Yangın Alarm Sistemi Sahibi Olmalısınız?
Küçük bir dikkatsizlikle ya da hiç hesapta olmayan bir aksilik sonucu başlayabilen yangın, çoğunlukla en savunmasız anlarda gerçekleşiyor. Bir küçük kıvılcım, kısa sürede dev alevlere dönüşebiliyor ve siz koku ya da dumanı hissedene kadar yangın kontrol altına alabileceğiniz boyutu çoktan geçmiş oluyor. Bu riske karşı alınabilecek en etkili önlem ise bir yangın alarm sistemi edinmek. Standartlara uygun olan ve bakımları düzenli olarak yapılan bir sistem, yangına karşı her an hazırlıklı olmanızı sağlıyor. İşte, bir yangın alarm sistemine sahip olmak için son derece haklı nedenler...
Yangın Alarmı Sistemi Sayesinde Uykuda Bile Güvende Olursunuz
Son yıllarda geliştirilen teknolojiler, yangın alarm sistemi kullanılan konut, iş yeri, eğitim merkezi ya da depo gibi alanlarda can ve mal kayıplarının azalmasına önemli ölçüde yardımcı oluyor. Elde edilen somut faydalara rağmen, özellikle konutlarda yangın alarm sistemi kullanımı ihmal edilebiliyor. Siz de yangın sırasında ortaya çıkan ısı, ışık, duman ve kokudan yangının başladığını fark edebileceğinizi, bu nedenle bir alarm sisteminin çok da gerekli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Oysa derin uyku sırasında kokuyu algılamanız, tanımlamanız ve hızla eyleme geçmeniz pek de mümkün görünmüyor. Sadece uyku sırasında da değil, televizyonda sevdiğiniz bir programa odaklanmışken, işlerinize gömülmüşken evinizde ya da apartmanınızda bir yangın olduğunu fark etmeniz bir hayli zor. Üstelik yangın kaynaklı hayat kayıplarının %80'i duman zehirlenmesinden kaynaklanıyor. Yani siz kokuyu aldığınız ve dumanı fark ettiğiniz sırada, içerideki oksijen çoktan tükenmeye başlamış ve etrafınıza zehirli gazlar dolmuş olabiliyor. Sizin zorlukla hissedebileceğiniz dumanla ya da ısıyla aktif hale gelen yangın alarm sistemi ise bulunduğunuz ortamı tahliye edebileceğiniz yollar alevler yüzünden kapanmadan ve siz dumandan etkilenmeden kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanızı sağlıyor.
Yangın Alarm Sistemleri ile Maddi Kayıpları Minimuma İndirirsiniz
Yangın alarm sistemleri kullanıcıları, sadece canlarını değil mülklerini ve değerli eşyalarını da koruma altına alıyor. Yangın henüz büyümemişken çalışan alarm, iş işten geçmeden itfaiye ekiplerinin olay yerine ulaşmasını sağlıyor. Stratejik olarak konumlandırılan dedektörler, siren ve yanıp sönen ışıklar yardımıyla olası bir büyük yangında itfaiye erlerini yangının merkezine yönlendiriyor. Böylece yangının çok daha kısa süre içerisinde kontrol altına alınmasında da önemli rol oynuyor. Yangın alarmı sistemi, ısı ve duman sensörleri sayesinde yangınla ilgili herhangi bir belirti söz konusu olduğunda çalışmaya başladığından küçük bir tutuşma söz konusu olduğunda herhangi bir itfaiye müdahalesine gerek kalmadan alevleri söndürmek mümkün oluyor. Bu sayede alevlerin diğer eşya ve odalara sıçramasının da önüne geçilebiliyor. Yangının gerçekleştiği yer bir iş yeriyse, mekân az hasar aldığı için çok daha kısa sürede yeniden hizmet vermeye başlayabiliyor. Tehlikeyi yüklü tadilat ve yenileme masraflarına gerek kalmadan atlatmak ve iş kaybı olmadan ticari faaliyetlere devam etmek, iş sahiplerini büyük maddi risklerden kurtarıyor.
Sigorta Poliçelerinizde Avantajlı Hale Gelirsiniz
Konutunuz, iş yeriniz ya da deponuz için yangın sigortası yaptırmak istediğinizde pek çok sigorta şirketi, standartlara uygun ve çalışır durumda bir yangın alarm sisteminiz varsa poliçenizde ciddi indirimlere gidebiliyor. Yangın alarm sistemleri sayesinde çok daha avantajlı sigorta poliçelerine sahip olarak uzun vadede kârlı çıkabilirsiniz. Merkezi sisteme bağlı bir alarm sistemi, herhangi bir büyük yangın durumunda sadece sizin, sevdiklerinizin, çalışanlarınızın ya da müşterilerinizin yangından zarar görmesinin önüne geçmekle kalmıyor. Alnınızın teriyle sahip olduğunuz ev, iş yeri ve eşyalarınızın yangından zarar görmesinin de önüne geçiyor. Üstünüze düşeni yapmış ve gerekli önlemi almış olmanın verdiği huzurla yaşamanızı sağlıyor.
whatsapp