Şirketlerde Çalışan Hırsızlığı | MGS

Şirketlerde Çalışan Hırsızlığı

Şirketlerde Çalışan Hırsızlığı
Şirketlerde Çalışan Hırsızlığı
Kulağa biraz antipatik geldiğinin farkındayız fakat yaptığımız sektörel araştırmalarda karşımıza çıkan bir konu olması nedeniyle sizinle de paylaşmak istedik. Bir işletme sahibiyseniz, çalışan hırsızlığı da işletmeniz için varsayılabilecek güvenlik tehditlerinden birini oluşturmaktadır.  

Çalışan hırsızlığı, ofis malzemelerinin çalınmasından zimmete para geçirmeye kadar her şeyi kapsar. İşletmenizin büyüklüğü veya kapsamı ne olursa olsun, çalışan hırsızlığı aklınıza gelmeyecek bir şey olsa da bu durumla karşılaşabilirsiniz. Özellikle küçük işletmeler için acı verici olabilir. Özel araştırmalardan ve kamu araştırmalarından elde edilen son istatistikler bu güvenlik tehdidinin son yıllarda yükselişte olduğunu göstermektedir. 

Amerika’da çalışanların %75’i işverenlerinden bir kez, %38’i işverenlerinden iki kez hırsızlık yaptığını itiraf ediyor. FBI, çalışan hırsızlığını Amerika’da en hızlı büyüyen suç olarak adlandırdı ve bu durum işletmelere beklenen brüt gelirinin %7’sine mal oluyor. Ve hatta çalışan hırsızlığından etkilenen işletmelerin %33 kadarı iflasa sürüklenmiştir ve çalışan hırsızlığından etkilenen işletmelerin %25’inden fazlası 1 milyon dolardan fazla kaybetmiştir. 

Çalışan hırsızlığı bu kadar yaygınken, bir şekilde mağdur olmadan işleri yürütmek imkansız gibi gelebilir. Eğer bu konuda bir endişeniz varsa şirketinize kamera sistemi kurmayı düşünebilir, güvenlik kameraları sayesinde şüphelendiğiniz kişilerin davranışlarını izlemeye başlayabilirsiniz. Güvenlik kameraları olası hırsızlığı yakalamak dışında kişileri caydırmak konusunda işe yarar. Bir çalışanınız sürekli olarak kendi başına çalışmanın yollarını arıyor, gözden uzak kalmaya çabalıyorsa malzemelere ve ilgili olabilecek fonlara erişebilmek adına bu bir taktik olabilir. Ofiste fazladan zaman geçirmek istemeleri, ofise erken gelmeleri veya geç çıkmaya başlamaları, bu da bir gösterge olabilir.  
Çalışan Hırsızlığı Kaçınılmaz Değildir
Çalışan hırsızlığıyla ilgili bir durumdan şüpheleniyor olsanız da olmasanız da olası hırsızlıklara önlemek adına bir strateji oluşturmak işletmenizi korumak adına akıllıca olur. Hırsızlığı önlemek veya yoğunluğunu azaltmak adına adımlar atılabilir. Bu konuda bir takım önlemler almanız adına yardımcı olacağını düşündüğümüz önerilerimizi sizinle paylaşıyoruz; 

  • Geleneksel olarak anahtar ile şirketinizi açıp kapatıyorsanız tüm çalışanlarınıza anahtar yaptırmayın, 
  • Mümkün olduğu kadar en az iki çalışanın işletmeyi birlikte açıp birlikte kapatmasını sağlayın, 
  • Olabildiğince noktaya yerleştirilecek şekilde güvenlik kamerası kullanın, 
  • İnternetten ve sosyal medyadan çalışanlarınızı işe almadan önce araştırın, 
  • Envanterinizi düzenli olarak takip edin, şüpheli durumları kendinize not alın, 
  • Pahalı envanterlere yalnızca belli yöneticilerinizin erişmesini sağlayın. 

Alacağınız önlemler sayesinde iş yerinizin karlılığı üzerindeki tehlikeyi en aza indirebilirsiniz. Bu konuda atacağınız adımlar envanterinizi ve malzemelerinizi olmaları gereken yerde tutmanızı sağlayacaktır. 
whatsapp