Üretim Tesislerinde Yangın Alarm Sistemleri | MGS

Üretim Tesislerinde Yangın Alarm Sistemi Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üretim Tesislerinde Yangın Alarm Sistemi Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bir işyeri yöneticisi olarak en büyük önceliklerinizden biri iş ortamınızdaki insanların güvenliğini sağlamak olmalı. Diğer bir yandan işyerinizin makine, ekipman, stok ve hammadde gibi maddi değerlerini de koruyacak önlemleri almalısınız. Yangın tehlikesi çoğu iş yeri için yıkıcı sonuçları olabilecek büyük bir tehlike. Bu yazımızda size yangın alarm sistemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
İşyerinizdeki Yangın Tehdidini Belirleyin
Her iş yerinin yangın konusunda farklı risk seviyeleri vardır. Sadece birkaç kişinin çalıştığı ofislerde yangın riski minimum düzeydeyken, yanıcı maddelerle çalışan üretim tesislerinde bu seviye maksimumuma çıkar. Bu yüzden ilk olarak işyerinizin taşıdığı yangın risklerini belirleyerek yangın alarm sistemleri arasında tercih yapmaya başlamalısınız.
İşyeriniz içindeki bölümlerin de farklı yangın riskleri vardır. Örneğin, yanıcı maddelerin depolandığı alan daha yüksek bir riske sahipken, iş ekipmanlarının saklandığı alan daha düşük bir riske sahiptir.
İşyerinizdeki riskli bölgeler de çeşitlilik gösterebilir. Bu yüzden her riske göre farklı bir çözüm üretilmelidir. Yanıcı ve parlayıcı maddelerin olduğu bölümlere ısıya duyarlı yangın dedektörleri, elyaf gibi tutuşan malzemelerin olduğu bölümlere de duman dedektörleri yerleştirilmelidir.
Konvansiyonel ve Adreslenebilen Yangın Alarm Sistemleri
Yangın alarm sistemleri konvansiyonel ve adresli yangın sistemleri olarak ikiye ayrılırlar. Konvansiyonel yangın alarm sistemleri  küçük ofisler ya da oteller gibi kısıtlı alana sahip işletmelerde kullanılmaya daha uygundur. Bu yangın alarm sistemleri diğerlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Sistem içinde bir dedektörden sinyal geldiğinde, dedektörün bağlı olduğu devre kontrol paneli tarafından belirlenir. Bu sistemler yangın çıkma olasılığı olan bölgeyi belirleyebilir.
Kablosuz Yangın Alarm Sistemleri
Gelişen teknoloji sayesinde son yıllarda piyasada kablosuz yangın alarm sistemlerine de rastlamaya başladık. Bu sistemlerin kablolu sistemlere göre en büyük avantajı birkaç binadan oluşan işyerlerinde kolay bir şekilde kullanılabilmeleri. Eğer üretim tesisiniz birkaç binadan oluşan bir kampüs ise böyle bir sistemi tercih edebilirsiniz.
Dedektörler
Yangın alarm sistemleri içinde farklı dedektör tipleri kullanılır. Bu dedektörlerden bir bölümü ısıyı, bir bölümü dumanı, bir bölümü de zehirli gazları algılar. Birden fazla tehlikeyi algılama özelliği olan dedektörler de mevcuttur.
Dedektörleri birbirinden ayıran diğer önemli bir unsur da yangın tehlikesini algılama teknikleridir. İyonizasyon özelliğine sahip dedektörler, dedektörler içindeki havayı iyonize ederek dumanı algılar. Fotoelektrik özelliğine sahip dedektörler ise ışık sensörleri sayesinde dumanı belirler.
Yangın Alarmı Paneli
Yangın alarm sistemleri içindeki dedektörler bir panele bağlı olarak çalışırlar. Bu panel de daha büyük bir güvenlik sistemine bağlı olarak çalışabilir.
Yangın alarm panellerinin belirli kapasiteleri vardır. Her panele belirli sayıda dedektör bağlanabilir. Bu yüzden bir yangın alarm paneli seçmeden önce sisteminizde kullanacağınız dedektör sayısını belirlemeniz gerekir.
MGS Her Zaman Yanınızda
Bu yazımızda her ne kadar size üretim tesislerinde yangın alarm sistemi kurulumu hakkında bilgi vermeye çalışsak da bu sistemlerin profesyoneller tarafından kurulması gerekir. Sistemin bir uzman tarafından tasarlanması ve uygulanması iş yerinizdeki yangın tehlikesine karşı tam olarak korunmanızı sağlar.
İş yerinizi yangın tehlikesinden korumak için tüm birikimimizle yanınızdayız. İş yerinizi daha güvenli hale getirmek için bizi +90 212 355 50 00 numaralı telefondan arayabilirsiniz.
whatsapp