Ev Güvenliği ile İlgili Kulaktan Dolma 7 Yanlış Bilgi

1. Hırsızlar yalnızca televizyon, bilgisayar ve telefonlarınızı çalar.

Bunların hepsi hırsızların gözdeleri olmalarına rağmen bir hırsız her zaman bunları çalmaz. Kimi zaman kredi kartlarınız, pasaportunuz, çek defteriniz veya önemli başka bir dokümanınız hırsızlar için daha cezbedici olabilir.

2. Ev hayvanları güvenlik için tek başına yeterlidir.

Evde beslediğiniz hayvanınız ne kadar gürültücü ve saldırgan olursa olsun. O da hırsızların hedefi olacağı tam anlamıyla güvenliğinizi sağlayamayacağı gibi bir saldırı halinde fiziksel zarar da görebilir.

3. Değerli eşyalarınızı bir kasada saklarsanız çalınamazlar.

Değerli eşyalarınızı kasada saklamak mantıklı bir önlem olabilir ancak asla tek başına yeterli değildir. Üstelik evinizde bir kasa varsa, hırsızlar önce bu kasaya odaklanacaktır.

4. Hırsızlar ışıkları açık bir eve girmez.

Işıkları açık bırakmanız, evinize girmeyi planlayan bir hırsızı tedirgin edebilir ancak bu da kesinlikle tek başına bir güvenlik yöntemi değildir. Kısa süreli bir gözlemin ardından ışıkların kasıtlı olarak açık bırakıldığı rahatlıkla fark edilecektir.

5. Evde birisi varken hırsızlık olayı yaşanmaz.

FBI tarafından yayınlanan bir rapora göre ABD’de yaşanan hırsızlık girişimlerinin %28’i ev sahibi evdeyken gerçekleşmekte ve bunların %7’sinde ev sahipleri fiziksel olarak zarar görmektedir.

6. Hırsızlar yalnızca geceleri çalışır.

Hırsızlar başarılı birer gözlemcilerdir ve uygun buldukları her an onların çalışma saati olabilir. Üstelik evlerin gündüz saatlerinde, gece olduğundan çok daha boş ve korumasız olduğu da göz önüne alındığında, bu saatler onlar için çok daha uygundur.

7. Sizin mahallenizde bugüne dek hırsızlık olmadı bundan sonra da olmaz.

Asla asla demeyin. Bugüne kadar bir girişim yaşanmamış olması mahallenizin tamamıyla güvenli olduğu anlamına gelmez. Aksine, daha önce bir soygun yaşanmamış olması, hırsızın kafasında da o bölgede yaşayan halkın daha rahat ve daha tedbirsiz olduğu izlenimini uyandırabilir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Daha fazla desteğe mi ihtiyacınız var?
Formu doldurun, sizi arayalım.